THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ak má prvá kapela 16-minútový program, o pol siedmej, keď už má začať, ešte len dáva dokopy pódium a vy viete, že studené pivo v podniku vedľa do seba nebudete rvať nasilu, lebo dva zápaly hrdla od začiatku roka už hádam aj stačili, tak sa vám stane, že nakoniec ju uvidíte počas dvoch záverečných skladieb. Toto „šťastie“ mali minulú stredu trenčiansko-žilinskí MENTAL TENSION. Ich hrubý, nekomplikovaný HC/punk s tak trochu hulvátsky odrevaným vokálom vo mne prebudil spomienky na rané 90. roky, kedy sme na takéto bandy chodili do košického Átria. Inak táto štvorica pri svojom vôbec prvom koncerte zanechala v už celkom potešiteľne zaplnených „sedmičkách“ dobrý dojem.
Nasledoval ďalší, ešte razantnejší nárez od ružombersko/košickej ATATRAXIE. Východnú ešte stále metropolu tvrdej hudby tu zastupuje všeobecne známa figúra za mikrofónom, Gabi, ktorý by sa cítil nesvoj, ak by hlasivky nešponoval v najmenej troch kapelách naraz, a tak si popri deathmetalových KILLCHAIN a grindových OBLITERATE pribral aj tento angažmán, nech to má pestrejšie. ATARAXIA totiž publikum rozšľahala pomerne temným, ale agresívnym metalovým crustom, to, že všetko tak masívne a prepracovane zaznelo v zostave bicie-gitara-rev, si zaslúži obdiv. „Cirkulárky“ vedia kompetentné figúry poskladať aj u nás, netreba po všetko chodiť napr. kdesi do Škandinávie. Publikum - v ten večer mohlo byť dokopy tak cca 80 (možno aj viac) ľudí – javilo znaky veľkého tešenia.
Ešte väčšieho pri v poradí tretích „domácich pánoch“ THORWALD. Zostavu Fuko (gitara), Wurma (basa), Miki a Bindi (vokály) pred časom doplnil nový bicman Kubo (KILLCHAIN), toto bola jeho premiéra a zvládol ju na výbornú. Grindové kvinteto, pomenované po starom Nórovi, ktorý sa pred vyše tisíc rokmi pred smrťou vyjadril, že vzhľadom na nevraživosť domáceho obyvateľstva sa neoplatilo pokúšať sa o Ameriku, je definitívne vývozným artiklom a jednou z vlajkových lodí domácej scény. Zohraté skvelo, naživo výborný zvuk, vynikajúce vokály, v ktorých obzvlášť Miki prekvapil zverskými, skoro deathmetalovými hĺbkami, a chytľavé skladby na pomedzí grindu, power violence a metalu, hlavne z aktuálnej novinky „Kolízie systému“. Samozrejme bonusy z albumu „Čiernobiele prasa“, pár pôct hokejistom a ponuka klobás pre Joža.
Po brúsičoch prišiel čas na zvoľnenie a hlavne ponor do čierneho bahna zmaru a zúfalstva. Denverskí PRIMITIVE MAN stelesňujú nemilosrdnú valivosť sludge/doomu aj formátom dvoch tretín zostavy – JC (basgitara) a ELM (gitara, vokál) sú masívy, vedľa ktorých si s metrákom pripadáte ako vyziabnutý tuberák. Išlo o hudbu naozaj len pre pripravených, pretože tie väzbiace plochy niektorí fakt nedávali. Dunenie basy, bicích a gitary, sprevádzané hlbokým ťahavým revom, to bolo stelesnenie klokotu pekelnej smoly. Neviem, čo by na toto povedal hudobný kritik, ktorý kultový „Into Darkness“ od WINTER zaradil medzi desať pre neho nepočúvateľných albumov. Oproti cca polovici temp používaných „primitívmi“ je to totiž rezká, skočná hudba. Pôsobivé vystúpenie, len je škoda, že odzneli iba dve skladby, keďže bubeník odpálil nejakú súčasť kopáka a museli skončiť.
A na záver ešte riadna porcia fofru od ďalších relapsáckych Amíkov MAGRUDERGRIND. Štrnásty rok existujúce trio z Washingtonu je tiež taká „úsporná“ zostava – Avi Kulawy vokály, Casey Moore bicie a R.J. Ober gitary, ale na rozpútanie naozajstného pekla to stačilo dokonale. Už od prvých momentov bolo pri pódiu nebezpečno, povedal som si „tieto fotky musia stačiť“ a išiel som dozadu. Niektorí „seniori“ ale skáču aj z baru, takže zase až taká výhra to nebola. Ľudia plachtili po celom podniku, dôvodov na to mali dosť, skladby MAGRUDERGRIND sú skôr kratšie agresívne, energiou nabité molotovy mixnuté z grindu a powerviolence. Náklepovky s aj naživo obdivuhodne prepracovanou gitarou sprevádzal guľometný štekot a hralo sa z aktuálneho albumu „II“ plus niekoľko kúskov z s/t dvojky a debutu „Rehashed“. Ako vyvrcholenie veľmi dobrého koncertu, ktorý na to, že bola streda, príjemne prekvapil aj návštevnosťou, to bolo dokonalé.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.